Fügen Ünal Şen

HAYAT HERKESE YETER

30 Ağustos’a Doğru Son 6 Gün

I. GÜN 25 AĞUSTOS:

 

VAKİT: GECE, HEDEF: KOCATEPE

Yaklaşık bir ay önce, 28 Temmuz 1922’de, Akşehir’de yapılan toplantıda, taarruz kararı alınmıştı. 6 Ağustos’ta emir yayımlandı. Ordu komutanları 20 Ağustos’ta Akşehir’de bir kez daha buluştu. Son hazırlıklar yapıldı. Artık taarruz kesin şeklini almıştı.

Birlikler yavaş yavaş muhabere bölgesine kaydırıldı.

25 ağustos öğlen…

Saat 12.30.

Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, cephe genel taarruz emrini yayınladı. Hava karardıktan sonra Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ve komuta heyeti, Şuhut’tan Kocatepe güneybatı yamaçları geldiler. Artık çadırlı ordugâhtaydılar.

Nurettin Paşa komutasındaki I. Ordu Birlikleri, Ahır Dağları ile Akarçay arasında toplandılar. V. Süvari Kolordusu ise Sandıklı’dan hareketle Çukurca mevkiinden geçerek Ahır Dağları’na doğru yola çıktı.

II. Ordu birlikleri Eskişehir’in kuzeydoğusundan Akarçay’a, güneye doğru uzanan yaklaşık 100 km’lik hattı tutmuştu.

2. GÜN, 26 AĞUSTOS

 TOP ATEŞİ

 Sabaha karşı saat 05.00’te, Yunan mevzilerine karşı tüp cephelerde yoğun topçu ateşi başladı. Saat 05.30’da topçu ateşi kademeli olarak Yunan savunma hattının gerisine kaydırılmıştı. Böylece Türk piyadesi hedefe doğru ilerlemeye başladı. Saat 06.30’dan itibaren telörgü engellerini aşıp hakim tepelere doğru saldırıya geçti.

İlk olarak Kalecik Sivriği ve yanındaki tepeler SÜNGÜ hücumuyla ele geçirildi. Daha sonra Belentepe, Tınaztepe, Beytepe ve Kırcaaslantepe alındı.

Yunan kuvvetleri, takviye aldıktan sonra Erkmen Tepe ve Çiğiltepe’de savunmaya geçtiler. Günbatımına yakın Tınaztepe tekrar Yunanlıların eline geçti.

Süvari tümenleri ise 08.30 civarında Yunan cephesinin batısındaki Çayhisar bölgesine inmişti. Günün sonunda I. Ordu birlikleri Büyük Kalecik’ten Çiğiltepe’ye kadar Yunan mevzilerini ele geçirmişlerdi.

ANCAK CEPHE HENÜZ YARILAMAMIŞTI.

 

3. GÜN 27 AĞUSTOS

 HEDEF: YUNAN CEPHESİ

 II. Ordu cephesindeki Türk birlikleri, Yunan yedek kuvvetlerinin büyük bölümünün güneye esas muhabere sahasına inmesini oyalama savaşıyla engelledi. Mustafa Kemal Paşa ve komuta heyeti, muharebeyi Kocatepe’de idare ediyordu.

Gün ağarırken I. Ordu birlikleri tüm cephede yeniden taarruza başladı. Erkmen Tepeler, Tınaztepe ve öğleden sonra Çiğiltepe (Tepeyi zamanında alamayan 57. Tümen komutanı Albay Reşat 11.30’da intihar etti. Tepe saat 14.00’te alındı) ele geçirildi.

Artık Yunan cephesi yarılmış, Yunan birlikleri Afyon ve Sincan Ovası’na doğru kaçmaya başladı. Türk birlikleri takibe başladı. Saat 17.30’da Afyon şehri aldındı. Süvariler ise batıya doğru çekilen Yunan birliklerinin peşindeydi.

 

4. GÜN 28 AĞUSTOS

 TAARRUZ

Başkumandanlık ve Batı Cephesi Karargâhı Afyon’a taşındı. Taarruz tüm cephelerde hız kemeden devam ediyor. Yunan birliklerinin bir bölümü, Dumlupınar istikametine doğru çekiliyor.

Süvariler dağılmış Yunan birliklerine taciz saldırısına geçti. Böylelikle düşmanın Kütahya yönüne doğru çekilmesi engellendi. Yunan birlikleri arasında irtibat kesildi.

 5. GÜN 29 AĞUSTOS

 DÜŞMAN KUŞATILDI  

Ordunun bir kısmı güneyden, II. Ordu ve süvari kolordusu kuzeyden Trikopis grubunu kuşatmaya başladı. Bir yandan da Dumlupınar’da düşman mevzilerine taarruz sürüyordu.

 

6. GÜN 30 AĞUSTOS

 “ZAFER”

 Afyon’da bulunan Mustafa Kemal Paşa, sabah 10.00’da I. Ordu karargâhına gelerek kuşatma altındaki Yunan kuvvetlerinin imhası emrini verdi. Saat 15.00’e kadar süren yağmur ve sis Yunan birliklerinin işine yaramış, savunma düzeni almalarını sağlamıştı. Türk harekâtı ise gecikti. General Trikopis’in beş tümenine karşı, 8 piyade ve 3 süvari tümeni toplanmıştı. 5 km’lik bir açıklık hariç tüm Yunan kuvvetleri tamamen sarılmıştı.

Saat 17.00’de topçu ateşi başladı.

Saat 18.30’da süngü hücumu başladı.

Saat 19.30’da düşman mevzilerine girildi.

ADATEPE ele geçirildi.

22.30’da son Yunan direnişi de kırıldı.

Yaklaşık 20 bin kişilik Yunan birliklerinin yarısı ölü, yaralı ya da esir olarak savaşdışı kaldı.

(Yazıda NTV Tarih Dergisi’ndeki metinlerden yararlanılmıştır…)

 

Reklamlar

One comment on “30 Ağustos’a Doğru Son 6 Gün

  1. Dr.Yusuf Çam
    27 Ağustos 2011

    Büyük Taarruz ve Başkumandan Meydan Muharebesi konulu çalışmanızı , övünçle okudum. Elinize ve kaleminize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24 Ağustos 2011 by in Yazılarım and tagged , , , , , , , .

Bir Avuç Mazi

Twitter

%d blogcu bunu beğendi: