Fügen Ünal Şen

HAYAT HERKESE YETER

O kadardı…

image

…………..

O kadardı gerçekten.
Bir avuç…
Hepsi o…
Ne yaparsam yapayım, artmayan, çoğalmayan.
Artamayan, çoğalamayan…

Çocukluk anılarım, masal diye dinlediğim “an”lar, anlamını bilmediğim kelimeler, tadı sanki ve mutlaka sadece bizim aileye özel yemekler, kimilerinin komik bulduğu adetler, sarısı her şeyden fazla fotoğraflar, kırık ve titrek bir Türkçe’de can bulan RUMELİ hatıraları…
Ah benim en sevdiğim yanım.
Yarım, kanım.
Rumeli tarafım.

O kadardı gerçekten.
Bir avuç.
Hepsi o.

Bir kitap yazdım ben. Adını Bir Avuç Mazi koydum. Bir yanımla zamana kattım kendimi, bir yanımla zamanda dondum.

Arkadaşlarım, gazeteciler “Neden yazdın bu kitabı?” diyorlar.
Ben yazmadım ki…
İtiraf ediyorum işte ben değilim kitabın yazarı. Burnunu kırıştırarak gülerken sesine, soluğuna, bırakıp gelmenin hüznünü gizleyen anneannem yazdı. Birazını da Balkan Harbi zamanı Rum çetecilerin elinden yine bir Rum komşusunun yardımıyla kurtulan yüzünü hiç görmediğim büyük dedem.

Patlıcan Böreği yapıp yanına da misket üzüm koyan, biz börekleri yerken, kırık Türkçesi’yle Rumeli zamanlarını anlatan ciciannem yazdı bir de…

Yok, hayır ben yazmadım bu kitabı, gün be gün “sonsuza” yol alırken hasta yatağında “Cevriye’den ne haber?” diye soran Tetem yazdı…

Alasonya yazdı, Selanik yazdı.
Mersin ile Adana yazdı…
Ah, topyekün genlerim yazdı.
Ben onların söylediklerini yazıya dökendim sadece.
Hepsi o…

Eğer sizin de bir sorunuz varsa, ” E hadi okuduk kitabı, neyle karşılaşacağız satırlarda?” diyecek olursanız cevabım şudur:

” Mübadillerle… Giden mübadillerle ve gelenlerle… En çok da duygularla. Mutlaka savrulmuşlukla, inatla, hayatla, aşkla, hınçla, ölümle, yaşamla…”

Sonra da ekleyeceğim, “Benimkine benzemese de maziniz, aman ha kıymetini bilin. Sorun, soruşturun, köklerinizi sağlamlaştırın. Zira bir an geliyor bir de bakıyorsunuz ki size kalan sadece BİR AVUÇ MAZİ…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Bir Avuç Mazi

Twitter

Instagram

SES... #sahaflar #harunkolçak ... SANAT SOLUK ALDIRIR#muratirtem KARŞILIKLI GÜVEN... İNADINA YAŞAMAK... Savaş ve sanat... Ai wei wei#aiweiwei PAYLAŞMAK GÜZELDİR EV BAŞKA YUVA BAŞKA... FARKETMELİ...#sanatsokakta #ot #saglıklı #nofilter Canım İstanbul...#istanbul GELENE DE, GİDENE DE SAYGIYLA... #mübadele #biravuçmazi #bir avucmazi# RASTGELE...#kanlıca #istanbul sen istavrite olta at, bırak İSTANBUL seni yakalasın... Öğrenecek ne çok şey var...”Çağını etkileyen bir büyük filozof veya fizikçinin kurduğu düşünce sisteminin uzun zaman değişmeyen etkisinden bahsedilebilir. Ancak devlet adamları ve politikacılar için böyle bir ÖLÜMSÜZLÜK HALİ ve ÖZLEM pek söz konusu değildir” GÜZEL VE ÇİRKİN MESAJ SAHİ SEN ŞEKER PEMBESİ BULUTLARI NEREYE SAKLADIN? #sonbaharyakın #istanbul  İstanbul’da, Marmara’da Allahın belası her baktığım yer gri.
Ben griyi hiç sevmiyorum. Çünkü, o da Allahın belası bir renk. Ve ben Allahın belası hiçbir şeyi sevmiyorum şu günlerde.
Senin yüzünden.
Sen, sevgileri tükettin içimde.
Sevmeyi tükettin.
Ne bileyim, Allahın belası her şeyi tükettin içimde. Her şeyi tükettin ve geriye bir kendini bıraktın.
Sahi şeker pembesi bulutları nereye sakladın? ( Sonbahar Yakın’dan)
%d blogcu bunu beğendi: